Topná sezóna

Pravidla pro vytápění upravuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. Podle ní topná sezóna (neboli otopné období) začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku.

Reálný termín, kdy se začíná topit, ale závisí ještě na teplotní podmínce. Dodávky tepla se spouštějí ve chvíli, kdy v dané lokalitě poklesne průměrná denní teplota pod 13 °C po dva po sobě jdoucí dny a ani v následující den se neočekává oteplení.

Jak se vypočítá průměrná denní teplota pro začátek topné sezóny?

Ukazatel průměrné denní teploty venkovního vzduchu se stanovuje jako čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch. Měření se provádí v 7:00, ve 14:00 a ve 21:00, přičemž teplota naměřená ve 21:00 se započítá dvakrát.

Průměrná teplota = (teplota v 7:00 + teplota v 14:00 + 2×teplota v 21:00) / 4

Jak se připravit na topnou sezónu v bytovém domě

V topném systému se postupně vlivem provozu (čerpání vody) hromadí vzduch. Čím je ho více, tím méně se do systému vejde topného média (vody) a vzduchová překážka brání cirkulaci vody. Proto je velmi důležité po zahájení topné sezóny celý otopný systém vzduchu zbavit. Tím se zvýší účinnost topení.

V bytových domech bývají nainstalované odvzdušňovací ventily na topných tělesech pouze v nejvyšším patře. Pro dosažení maximálního účinku topení je účelná součinnost všech obyvatel domu. V nižších patrech ke třeba naplno otevřít termoventily, aby se do oběhu uvolnil všechen vzduch. Po určité době pak obyvatelé nejvyššího patra provedou odvzdušnění pomocí odvzdušňovacích ventilů. Je třeba počínat si obezřetně, protože uvolňovaný vzduch je teplý a je třeba také počítat s drobným únikem vody a připravit se na jeho zadržení.

Pokud máte ale na topných tělesech nainstalované samoodvzdušňovací ventily, mělo by vše proběhnout automaticky, bez nutnosti jakéhokoli zásahu.