Energie 2024: Jak se změní ceny pro domácnosti?

Energie 2024

Příští rok si domácnosti za energie výrazně připlatí. Tato skutečnost bude vedle skokového nárůstu cen energií v roce 2022 způsobená také cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Ceny za energií (elektřiny, plynu) se totiž skládají ze dvou složek: První je složkou neregulovanou, tedy obchodní. Je určená výhradně smluvním ujednáním mezi obchodníkem a koncovým spotřebitelem.

Tuto složku tedy může domácnost ovlivnit výběrem vhodného dodavatele energie.

Druhá složka ceny energie je plně regulovaná pro každý kalendářní rok. Stát v roli regulátora zastupuje právě ERÚ, který vyhlašuje regulované ceny prostřednictvím Energetického regulačního věstníku. K vyhlášení rozhodnutí o regulaci pro rok 2024 má dojít 30.listopadu 2023 ve 12:00.

V roce 2023 činil v případě SVJ a bytových družstev podíl regulované ceny pro plyn asi 20 % ceny, pro elektřinu pak přibližně 37 % v závislosti na dodavateli a konkrétním druhu sjednaného produktu.

Energie v roce 2024

Očekává se, že dojde v návaznosti na cenové rozhodnutí ERÚ k výraznému zdražení regulované složky cen energií pro domácnosti, a to o 39 % v případě plynu a až o 71 % u elektřiny.

Rozhodnutí je ekonomicko-politickým krokem a domácnosti se mu vyhnout nemohou.

Na druhé straně by mohl na vývoj cen energií pozitivně působit vývoj cen energií na burzách, tedy složka obchodní. Tato výhoda se však nebude týkat domácností, které mají cenu fixovanou.

Doporučujeme tedy zkontrolovat, jaký typ smlouvy máte uzavřený, a na očekávané cenové změny reagovat také změnou produktu.

Jelikož je situace pro běžného koncového spotřebitele energií nepřehledná, snaží se ERÚ o zprostředkování informací a doporučení domácnostem. Zpracoval např. informační leták Desatero spotřebitele, který je k dispozici na eru.cz/desatero-spotrebitele nebo Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu na srovnavac.eru.cz.

Co vlastně platíte v regulované složce ceny energií?

V prvé řadě platíte za dopravení energií do domácnosti. K tomu se využívají distribuční sítě a zařízení (rozvodny, trafostanice, vedení atd.), které musí někdo udržovat, opravovat a modernizovat.

Dále přispíváte také na činnosti různých institucí, které jsou do procesu prodeje energií zapojené (OTE, ERÚ, ČEPS).
V neposlední řadě pak podporujete výrobu elektřiny z podporovaných obnovitelných zdrojů (POZE).

regulovaná složka ELEKTŘINAregulovaná složka PLYN
distribuční služby
– cena za distribuované množství
– cena za příkon
distribuční služby
služby operátora trhu
– poplatek za zúčtování odchylek mezi plánovaným a dodaným množstvím energie, činnosti související s výplatou a administrací POZE, činnost ERÚ
služby operátora trhu
příspěvek na POZE
– podpora elektřiny z podporovaných zdrojů energie
(ekologické způsoby výroby energií)
systémové služby
– zajišťování stále rovnováhy výroby a spotřeby elektrické energie

ERÚ navrhuje zvýšení ceny elektřiny za 1 MWh asi o 1 400 Kč. Průměrná roční spotřeba české domácnosti se pohybuje kolem 3 MWh. Změna regulované složky při zachování složky obchodní by tedy znamenala zvýšení výdajů domácnosti na elektřinu o 4 000 Kč ročně.

S koncem roku 2023 také končí cenová regulace obchodních cen elektřiny a plynu.

Dobrá zpráva na závěr

Konsolidační balíček daňových zákonů by neměl mít dopad na ceny elektřiny a plynu, současná 21% sazba DPH se pro rok 2024 nezmění.

Dopad novely zákona o DPH však pocítíme nárůstem cen vody, dálkově dodávaného tepla, úklidu, odvozu a likvidace odpadu.